Homloktér
A hitelesség olyan, mint az oxigén
Interjú Dr. Kopits György, akadémikussal, a Költségvetési Tanács alapító elnökével, a Monetáris Tanács korábbi tagjával
Absztrakt
Find the abstract in English here.
A Köz-gazdaság interjút készített Dr. Kopits György akadémikussal az új argentin gazdaságpolitikáról, annak hitelességéről, fenntarthatóságáról és tanulságairól a magyar gazdaságpolitikára nézve. A MTA IX. Osztály Nemzetközi és Fejlődéstanulmányok Tudományos Bizottsága (NFTB) keretében működő Latin-Amerika Albizottságának meghívására tartott előadást a BCE-n 2024. november 12-én, ennek apropóján készült az interjú.
Kopits György amerikai magyar közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja. 2009–2011 között a Költségvetési Tanács (KT) alapító elnöke. Kutatási területe elsősorban a makrogazdaság és az állami pénzügyek. 1971-ben doktorált, a Georgetown Egyetemen. 1969-től az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának munkatársa, majd 1975-ben a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) szerződött. 1993-ban kinevezték az IMF magyarországi képviselőjévé, ahol 1996-ig töltötte be ezt a pozíciót. Ekkor az állami pénzügyi főosztály igazgatóhelyettese lett, ilyen minőségében több országba tanácsadó csapatot vezetett. 2004-ben tért vissza Magyarországra, amikor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagja lett. Ugyanebben az évben elnyerte a Heller Farkas-díjat, később az MNB Popovics Sándor díját is. 2009-ben az Országgyűlés egyhangúlag az újonnan megalakított Költségvetési Tanács elnökévé választotta. 2011. februári hatállyal lemondott a KT éléről, mivel az előző év végén az Orbán-kormány a szervezet jogköreit megnyirbálta és apparátusát elbocsátotta. Számos egyetemen meghívták előadni, többek között a Közép-Európai Egyetemen (2005-2021) tanított, és jelenleg a Buenos Aires-ben CEMA egyetemen vendégprofesszor.
Partnerség vagy párhuzamos világok? Az egyetemi és üzleti szféra kapcsolatának kihívásai
Interjú Deutsch Nikolettel, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) habilitált egyetemi docensével, intézetvezetővel
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Deutsch Nikolettet, a Budapesti Corvinus Egyetem habilitált docensét és intézetvezetőjét kérdeztük az egyetemek és vállalatok közötti együttműködés kihívásairól és lehetőségeiről. Noha ezek a kapcsolatok kulcsszerepet játszanak az innováció és a gazdasági fejlődés előmozdításában, Magyarország ezen a téren elmarad más európai országokhoz képest. Az interjú során szó esik az akadémiai és üzleti szféra eltérő érdekeiről és működési kultúrájáról, a projektalapú oktatás előnyeiről, valamint azokról a strukturális és szemléletbeli változásokról, amelyek elősegíthetik a hatékonyabb partnerségeket. A beszélgetés rávilágít arra is, hogy a közvetítő szervezetek, a fiatal generáció és az ipari tapasztalatok integrálása miként járulhat hozzá egy fenntartható, eredményes együttműködési ökoszisztéma kialakításához.
Hogyan működnek együtt a mérnök és közgazdász hallgatók?
Egy felmérés tanulságai
Szabó Csege
egyetemi hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
A magyar és nemzetközi gazdasági környezetben egyaránt mindinkább megmutatkozik, milyen fontos szerepet játszik a mérnökök és a közgazdászok közötti hatékony együttműködés. Európai szinten versenyképességi lemaradást jelent, hogy a mérnökök által létrehozott innovációk gyakran nehezen alakulnak át üzleti értékké, így nem kerülnek megvalósításra. Ez a probléma Magyarországon is égető, ezért elengedhetetlen, hogy a felsőoktatási intézményekben már a képzés során olyan helyzetek teremtődjenek, amelyek fejlesztik a hallgatók közti kooperációs készségeket. Ennek egyik fő célja a két szakterület (mérnök és közgazdász) képviselőinek kölcsönös megértése és közös motivációs, illetve támogatási módszereinek kialakítása. Különösen igaz ez a mérnökökre, akiknek gyakran akár „a gyártósornál” dolgozva is folyamatos koordinációt, iránymutatást és interakciót kell biztosítaniuk a munkatársak számára. Jelenleg azonban komoly hiány mutatkozik abban, amit a „mérnöki középhad” kialakításának neveznek: vagyis olyan magasan képzett, de a gyakorlatban is jól szervező, alkalmazkodó szakemberek csoportjában, akik a vezetői és üzleti szemléletet is képesek ötvözni. Nemeslaki András a Köz-gazdaság folyóiratban megjelent interjújában mutat rá e problémára, kiemelve, hogy hazánkban különösen nagy szükség lenne a két terület közötti mélyebb párbeszédre és együttműködésre.
Ezen elemzés elsődleges célja, hogy az oktatási intézmények számára iránymutatást adjon arról, hogy mely területek igényelnek extra figyelmet a mérnökök és közgazdászok közös munkára való felkészítése során. Az alábbiakban bemutatott tapasztalatok a Neumann János Egyetem (NJE) Közgazdaságtan 1. tantárgyának 2024. őszi félévben megvalósított beadandó feladataival kapcsolatos hallgatói véleményekből származnak.
Várható élettartam és társadalmi kihívások: múlt, jelen és jövő
Beszélgetés Horváth Gyulával, a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi docensével és az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskola, PhD-hallgatójával
Absztrakt
Find the abstract in English here.
A beszélgetés során szó esik a várható élettartam, mint fejlődési mutató jelentőségéről, az egészségügyi és társadalmi tényezők hatásáról, valamint a szocializmus hosszú távú demográfiai következményeiről. Az interjú kitér a férfiak és nők közötti élettartam-különbségek mögötti strukturális okokra, a rendszerváltás utáni felzárkózás lehetőségeire és korlátaira, valamint a biztosítási szektor szerepére az egészségmegőrzés ösztönzésében. A beszélgetés rávilágít arra, hogy bár a várható élettartam javulása folyamatos, a fejlett országokhoz való felzárkózás még nem fejeződött be, és az egészségben eltöltött évek növelése továbbra is jelentős kihívást jelent.
Egészségügyi innováció Európában: Lehetünk világszinten versenyképesek?
interjú Dr. Pongrácz Ferenccel, az EIT Health InnoStars igazgató helyettesével
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Budapesten működik az Európai Innovációs és Technológiai Intézet. Pongrácz Ferencet, az EIT egészségügyi tudás-és innovációs közösségének (Health KIC) igazgatóhelyettesét a régiónkban arról kérdeztük, hogy a technológiai fejlesztések terén milyen kihívások állnak az Európai Unió előtt, és a technológia hogyan tudja segíteni az egészségügy problémáinak megoldását.
Az első magyar űrhajós utazás kommunikációja
Ritter Tibor hagyatékából
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Az első magyar emberes űrrepülés 1980. május 26. és június 3. között zajlott le a Szaljut-6 fedélzetén. Lapunk alapító szerkesztője, dr. Ritter Tibor volt megbízva az űrrepülés hazai és nemzetközi kommunikációjának szervezésével, a koncepció kialakításával és ennek részeként az űrrepülés fő üzeneteinek megfogalmazásával. Tibor legendás precizitásának köszönhetően két dossziéban gyűjtötte össze az anyagokat, amiből néhány részletet teszünk most közzé. A szövegeknek nem csak történeti érdekességük van, hozzájárul a tavasszal sorra kerülő második hazai résztvevővel végrehajtott űrutazás jelentőségének megértéséhez is. A szövegek – a kor sajátosságainak megfelelően – a tudományos ismeretterjesztés mellett az ideológiai nevelés elvárásaira is kifejezett hangsúlyt helyeznek: ezeknek a relevanciája ma már alacsony, viszont hozzájárul az adott időszak gondolkodásának mélyebb megértéséhez, így a dokumentumrészleteket változatlan formában közöljük.
Trautmann László – Vertetics Ádám
Interjú
"Adminstrative processing in South Korea is really fast"
Jody Junghee Lee
egyetemi hallgató, Neumann János Egyetem
Abstract
A magyar nyelvű absztrakt itt olvasható.
Short bio: South-Korean CEO, studying in Hungary, Jody Junghee Lee published 2 essays in South Korea (ISBN 9791189930066 / ISBN 9791167470010). Currently a research master student at John von Neumann University, Budapest as well as operating at Study abroad education platform 'upsee' which is based in South Korea. Linkedin: LINK
Tanulmányok
Hová jutottunk?
Polónyi István
egyetemi tanár, Wesley János Főiskola
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Ebben az elemzésben az vizsgáljuk meg, hogy a konzervatív, illiberális [1] kormány közel másfél évtizedes tevékenysége nyomán, hogyan alakult a magyar humánerőforrás helyzete. Vizsgálódásunk a népesség alakulásától az egészséghelyzet néhány jellemzőjén és az oktatás alapvető mutatóin át a komplex humánerőforrásmutatókig terjed alapvetően nemzetközi kitekintéssel és összehasonlítással. Jelen sorok szerzője rendszeresen elemzi a humán erőforrást meghatározó tényezőket (lásd Polónyi 2016a, 2016b,2016c, 2019, 2020). Ez az elemzés is ebbe a sorba tartozik.
Berle és Galbraith az amerikai kapitalizmus 20. századi nagy átalakulásáról
Csontos Tamás
PhD hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Tudományos segédmunkatárs, HUN-REN KRTK
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Jelen tanulmány Adolf A. Berle és John Kenneth Galbraith munkái alapján elemzi az amerikai kapitalizmus 20. századi nagy átalakulását. A vizsgálat célja, hogy felvázolja a New Deal elméleti örökségét, és annak tanulságait a neoliberalizmus meghaladására használja. Az elemzett munkák rámutatnak a nagy átalakulás kulcsösszetevőire, a modern vállalat forradalmától a piac és a verseny szerepének megváltozásán át egészen a jóléti és ipari állam kialakulásáig. Berle és Galbraith műveiből egy olyan neoliberalizmust meghaladó elmélet bontakozik ki, melyben a vállalatoknak közösségi felelőssége van, a piac és a verseny eszköz a közjó elérése érdekében, átalakul a magánszektor és az állam viszonya és kiterjed az állam gondoskodási funkciója.
A Budapesti Corvinus Egyetem Statisztika tanszékének 75 éve
Sugár András
egyetemi docens, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Jelen tanulmány Adolf A. Berle és John Kenneth Galbraith munkái alapján elemzi az amerikai kapitalizmus 20. századi nagy átalakulását. A vizsgálat célja, hogy felvázolja a New Deal elméleti örökségét, és annak tanulságait a neoliberalizmus meghaladására használja. Az elemzett munkák rámutatnak a nagy átalakulás kulcsösszetevőire, a modern vállalat forradalmától a piac és a verseny szerepének megváltozásán át egészen a jóléti és ipari állam kialakulásáig. Berle és Galbraith műveiből egy olyan neoliberalizmust meghaladó elmélet bontakozik ki, melyben a vállalatoknak közösségi felelőssége van, a piac és a verseny eszköz a közjó elérése érdekében, átalakul a magánszektor és az állam viszonya és kiterjed az állam gondoskodási funkciója.
A jósolhatóság matematikai eszközei
Nagy Konrád Ákos
egyetemi hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
A meritokrácia nem csak arról szól, hogy meghatározzuk az egyének vagy csoportok érdemeit és eszerint jutalmazzuk, hanem egy kiválasztási folyamat is, mely azt hivatott megalapozni, hogy a különböző feladatokat a jövőben az arra legalkalmasabbak végezzék el. Ilyen formán a meritokrácia az emberi viselkedés és teljesítmény jóslásáról szól, ezáltal sokkal általánosabb kérdés egy jutalmazási, illetve újraelosztási problémánál.
Szabó Eszter Ágnes ételreceptjeiből - LIBERTATIA
Lits Levente
közgazdász
Absztrakt
Find the abstract in English here.
„A történetek, személyek, és összefüggések felfedezése mellett, az olvasó olyan ételrecepteket is talál, amelyek szorosan összefüggenek az eseményekkel. A recepteket mindig a »követés-kánon-rekonstrukció« analógiában értelmeztem, ezért is tartom fontosnak a receptek jelentéstartalmát mindig újraértelmezni.”
Recenzió
Bíró-Nagy András – Medve-Bálint Gergő: 20 év az Európai Unióban
Őry Laura
egyetemi hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Magyarország pontosan 20 éve csatlakozott az Európai Unióhoz, mely jelentős és számottevő lépést hosszú történelmi és politikai folyamat előzött meg, valamint az ország csatlakozás óta változó helyzete is számos érdekességet, elemeznivalót kínál. A „20 év az Európai Unióban” című könyv, melyet Bíró-Nagy András és Medve-Bálint Gergő közösen szerkesztett, az utóbbi szempontból enged mélyebb bepillantást a folyamatba. Mielőtt belekezdenék a könyv tartalmának elemzésébe, ejtenék néhány szót a szerzőkről is.
Ha-Joon Chang: Emészthető közgazdaságtan
Bárczi Kristóf Károly
egyetemi hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Ha-Joon Chang dél-koreai közgazdász és a Crambridge-i Egyetem oktatója, aki elsősorban a közgazdaságtan kritikus és közérthető megközelítéséről ismert. Koreában született, a könyvben is visszatérő elem, hogy példákat, történeteket hoz az országból és gyermekkorából. Később az Egyesült Királyságba költözött, itt folytatta tanulmányait és itt szerezte meg PhD-ját a Cambridge-i Egyetemen. Kutatásai középpontjában a fejlődésgazdaságtan, az iparpolitika, illetve a gazdaságtörténet és a kapitalizmus kritikája állnak. Az Emészthető közgazdaságtan című könyve sem szakít Chang stílusával, a közgazdaságtant közérthető formában mutatja be, hogy az olvasók jobban megértsék a gazdaság működését és a mindennapi életükre gyakorolt hatásait. Humorral és egyszerűen feldolgozható példákkal mutatja be, milyen hatással van ez a tudományág mindannyiunk életére. A könyv célja, hogy lebontsa a közgazdaságtan bonyolult és gyakran elitista nyelvezetét, és rávilágítson arra, hogy a gazdasági döntések milyen sokféle megközelítést és nézőpontot igényelnek. A közgazdaságtan nem csupán „úri huncutság”, hanem társadalmat és világot formáló erő, amely a megfelelő körítéssel érthetővé válhat az egyszeri olvasó számára is. Ezáltal a mű nemcsak diákoknak és laikusoknak lehet érdekes, hanem bárki számára, aki szeretne jobban eligazodni a világ gazdasági folyamataiban és összefüggéseiben.
Recenzió
A zöld folyamatinnováció, zöld termékinnováció és az ezekhez kapcsolódó gazdasági teljesítmény javításának útjai
Szűcs Vanda
egyetemi hallgató, Budapesti Corvinus Egyetem
Absztrakt
Find the abstract in English here.
(Green process innovation, green product innovation and its economic performance improvement paths)
Eredetileg megjelent: A survey and structural model. Journal of environmental management, 297, 113282.
A szakcikk szerzői Mingyue Wang, Yingming Li, Junqiang Li és Zitong Wang. Munkásságuk neves intézményekhez köthetők, mint a Kínai Tudományos Akadémia és a Tongji Egyetem.
Fenntarthatósági felmérés összefoglalása
Rabb Olivér
középiskolai diák
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége, valamint a Kézműves- Kis- és Középvállalkozások Európai Szövetsége által 2023-ban végzett felmérésében, a kis- és középvállalkozásokat vizsgálták meg fenntarthatósági (ESG) szempontoknak megfelelő átállásuk céljából. A felmérésben a következő szempontokra fókuszáltak: fenntarthatósági beruházások, fenntarthatósági beruházások finanszírozási lehetőségei, ESG jelentéstétel.
Bolívia dollárhiánnyal küzd
Clara Fernandez Saralegui
újságíró, Berlin
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Bolíviában a dollárhiány az elmúlt időszakban egyre nagyobb nehézségeket okoz a különféle importtermékekhez való hozzáférésben, a gyógyszerektől az üzemanyagokig. A dollárforgalomban keletkezett nehézségek hatalmas tiltakozásokat és blokádokat váltottak ki országszerte.
Az újságírás jövője El Salvadorban
Clara Fernandez Saralegui
újságíró, Berlin
Absztrakt
Find the abstract in English here.
Az új információs kor ígéretei és mítoszai hatással vannak a médiára és az újságírásra. Az újságírás munkamódszereinek változásához vezetett a hipermédiás tartalmak forradalma és az aktívabb, kritikusabb közönség megjelenése az információ felhasználása során, valamint az újságírók társadalmi szerepvállalásának átalakulása. De egy ilyen forradalom megkérdőjelezhető.
Vissza a szakmai anyagokhoz