Képek: Sárai Judit, Óbudai Egyetem
Kódolt jövő – Hallgatók és vállalkozók párbeszéde az MI korában
BKIK workshop az Óbudai Egyetemen
Az Óbudai Egyetem 2025. április 10-én immár negyedik alkalommal rendezte meg az ÓE Szakkollégiumok Napját, amelynek középpontjában ezúttal a mesterséges intelligencia és annak a különböző szakmákra gyakorolt hatása állt. A rendezvény egyik kiemelt programpontjaként a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) önkéntes vállalkozóinak közreműködésével tartottunk interaktív workshopot, amely során a résztvevő hallgatók csapatokban vizsgálhatták meg a munka világának jövőjét, kihívásait és lehetőségeit.
A csoportokat különböző szakokról érkező hallgatók alkották, ezzel biztosítva a nézőpontok és tapasztalatok sokszínűségét. A vállalkozók "forgószínpad" rendszerben látogatták végig a csapatokat, így minden hallgatói közösség többféle szakmai tapasztalatot és véleményt ismerhetett meg. A workshop végén a csoportok gondolattérkép segítségével mutatták be, melyek voltak számukra a legfontosabb tanulságok és meglátások.
A BKIK részéről az alábbi vállalkozók vettek részt a programban:
· Böröczffy István – Böröczffy Mérnöki Iroda Kft.
· Földes Sándor e.v.
· Gallai Máté – Kuube Hungary Kft.
· John Tibor – Dinax Kft.
· Keszthelyi Péter – BPR EUROPE Kft.
· Kovács László – Pont System Zrt.
· Országh Örs – Blockchain Competence Kft.
Ezúton is köszönjük az Óbudai Egyetemnek és a szakkollégiumoknak a lehetőséget, valamint az IVE ifjú kollégáinak a lebonyolításban nyújtott értékes segítségüket.
A közszolgáltatások a kormányzat fő kommunikációs csatornája az állampolgárokkal, vállalkozásokkal és szervezetekkel, melyeken keresztül ezek a szereplők gyakorolhatják jogaikat, teljesíthetik kötelezettségeiket. A közszolgáltatások jelentős hatással vannak az emberek életére, és kulcsfontosságúak az egyéni jogok védelme szempontjából. Minőségük hatással lehet például arra, hogy a polgárok milyen hatékonyan férnek hozzá az alapvető szolgáltatásokhoz, mennyire hatékonyan működnek a vállalkozások, és végső soron befolyásolja egy társadalom milyenségét is.
Horváth Annával, a PTE doktoranduszával beszélgettünk A tudásalapú gazdaság közszolgáltatása - Hol tart Magyarország? c. cikkéről.
A beszélgetést László Zsófia vezette.
Az epizódot vágta és utógondozta: Szabó Csege.
Az aktuális epizódban Horváth Gyulával, a Corvinus címzetes egyetemi docenssével, és az ELTE BTK Történettudományi Doktori Iskola, PhD-hallgatójával beszélgettünk. A beszélgetés írott változata elérhető ITT.
A beszélgetést László Zsófia vezette.
Az epizódot vágta és utógondozta: Szabó Csege.
Mérnök és közgazdász hallgatók közös termékfejlesztési projektje
BKIK egyetemi partnerségek
A különböző szakmák közötti együttműködés, valamint az egyetemek és vállalkozások kapcsolata a tudásalapú gazdaságban versenyelőnyt jelenthet. Ezt felismerve a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) folyamatosan fejleszti együttműködését a fővárosi egyetemekkel. Ennek részeként valósul meg a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közös termékfejlesztési projektje.
A 2025-ös tavaszi félévben a Corvinus Egyetem hallgatói a Vállalkozásindító Üzleti Koncepció tantárgy, míg a BME hallgatói az Integrált terméktervezési gyakorlat V. tantárgy keretében dolgoznak együtt egyetem és szakmaközi csapatokat alkotva egy valós innovációs kihíváson. A projektgazda a Kuube, okos utcai bútorokat fejlesztő vállalat, amelynek alapítója, Gallai Máté nyomon követi és segíti a hallgatók munkáját. A Kuube egy sikeres példa arra, hogyan érhet el egy hazai fejlesztésű és gyártású termék nemzetközi sikereket.
A csapatok feladata az okosstég termékkoncepciójának kidolgozása a termékfejlesztés különböző szempontjai mentén, többek között a termékdesign, anyagtechnológia és marketing területein, a tervezési és gyártási szempontok figyelembevételével. A projekt Dr. Petheő Attila egyetemi docens (BCE) és Dr. Körtélyesi Gábor egyetemi adjunktus (BME) szakmai mentorálásával valósul meg.
Sok sikert kívánunk minden résztvevő csapatnak!
2025.03.20.
A hírt szerkesztette és a fotókat készítette: Baranyi Dániel
In recent years, growing involvement of the Hungarian state in economic matters has caught the attention of researchers, journalists and policy-makers. The new direction is unusual in the post-socialist region dominated by laissez-faire thinking. However, under closer scrutiny, it become clear that the interventions do not tackle the issue at heart of the Hungarian developmental dilemma: the dual economy gap, caused by the absence of a strong innovative sectors in domestic ownership.
In this episode, we are talking with Helena Drdlová, PhD student of the University of Helsinki, about her recent article. Clara Fernández, a freelance journalist, leads the discussion.
The episode was edited and post-produced by Csege Szabó.
A mérnök és közgazdász hallgatók együttműködése elősegíti az innovációt, hiszen a mérnöki precizitás és a gazdasági stratégia együttesen versenyképes termékek és szolgáltatások kialakítását eredményezi. Emellett a közös munka fejleszti a kommunikációs és csapatmunkára való képességeiket, amely elengedhetetlen a sikeres projektek megvalósításához.
Ezen együttműködés fejlesztésére írta ki a BKIK, a BME és a BCE közös versenyprojektjét, melynek első, kick-off meetingje február 26. (szerda) délután volt a Corvinus Egyetemen. Az eseményt Nagy Sándor (BKIK, Ipari tagozat) nyitotta meg.
További részletek ITT.
Fotó: László Zsófia Jázmin
Ma felvettük a TudásTőke videós-podcast sorozatunk első epizódját, amelyben a sikeres vállalkozások kulcstényezőit járjuk körbe. A premier adás központi témája a vezetői attitűd volt, amelyet, Botos Máté egyetemi docenssel (PPKE) és Renner Tamás vezérigazgatóval vitattunk meg.
A sorozat célja, hogy gyakorlati tapasztalatokon és szakértői véleményeken keresztül betekintést nyújtson a sikeres vállalkozásépítés világába. Az első epizódban a jó vezetői szemlélet fontosságáról, a döntéshozatal kihívásairól és a hatékony vezetés alapelveiről esett szó.
Az epizód hamarosan elérhető lesz a Világpolitika és Közgazdaságtan és az Ifjúsági Vállalkozásélénkítő Egyesület kommunikációs csatornáin.
Fotó: László Zsófia Jázmin
Podcastsorozatunk második epizódjában a kínai gazdaság helyzetét, szerepét jártuk körbe a tudásalapú társadalmak korában. Trautmann Lászlóval, egyetemi docenssel, főszerkesztővel beszélgettünk.
A beszélgetést László Zsófia vezette.
Az epizódot vágta és utógondozta: Szabó Csege.
Idén először kerül megrendezésre az InnovateBP, egy egyedülálló innovációs verseny, ahol BME mérnök és BCE közgazdász hallgatói közösen dolgoznak Budapest egyik aktuális problémájának megoldásán. A mérnökök és közgazdászok a való életben is elengedhetetlenül együtt dolgoznak nagyvárosi infrastruktúra-fejlesztési, közlekedési vagy gazdasági kihívások megoldásán. Az InnovateBP ezt a valós együttműködést modellezi, lehetőséget teremtve a résztvevőknek, hogy kipróbálják magukat egy interdiszciplináris csapatban, ahol a műszaki és gazdasági szemlélet összekapcsolása vezet el az igazán hatékony megoldásokhoz.
A verseny menete: a mérnök és közgazdász hallgatók szabadon formálnak 2-3 fős csapatokat, ezt követően pedig megkezdődhet a közös munka. A csapatok szakmai mentorok szupervíziója alatt dolgoznak a tavaszi félévben, majd egy pitch keretében mutatják be projektjeiket május végén.
🏆Nyeremények:
🥇Az első helyezett csapat 150.000 Ft
🥈a második helyezett csapat 100.000 Ft
🥉a harmadik helyezett csapat 50.000 Ft
Jelentkezz, ha:
kipróbálnád milyen interdiszciplináris csapatban dolgozni;
érdekel Budapest jövője és vannak innovatív gondolataid a város megújítására;
megmutatnád a mérnököknek, hogy mi is a közgazdász szemlélet.
Jelentkezés: A pályázatokat 2025. február 23. (vasárnap) éjfélig várjuk az info@vilagpolitika.hu e-mail címen. A jelentkezéshez csatolt önéletrajzot, valamint egy legfeljebb fél oldalas esszét kérünk, amelynek témája: „Mennyire élhető város Budapest?”.
A projektet a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara támogatja.
"A verseny megjelenése bár hatékonyabbá tette a gazdaságot, de nem tette azt boldogabbá. A verseny ugyanis nem boldogságot, hanem mechanikus munkát és kimerültséget hozott."
Hol van az etika helye a közgazdaságtanban? Létezik etikus verseny? És hogy befolyásolja a munkánkat és a munkaerőpiacot a mesterséges intelligencia? Csontos Tamással beszélgettünk.
Megújul a Világpolitika és Közgazdaságtan oldala
2025-ben megújul a Világpolitika és Közgazdaságtan. Az oldal továbbra is teret ad a Világpolitika és Közgazdaságtan folyóiratnak, de emellett számos szakmai anyaggal, videóval, podcast-tal bővítjük szakmai anyagainkat.
Hamarosan: Világpolitika és Közgazdaságtan podcast-sorozat
2025. február 5-én elindul a Világpolitika és Közgazdaságtan folyóirat podcast-sorozata. A podcast otthont ad a folyóirat és az Ifjúsági Vállalkozásélénkítő Egyesület szellemi műhelyében tevékenykedő hallgatók és oktatók tudományos munkájának.
Az első epizód vendége Csontos Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem doktori hallgatója, akivel "Etika, közgazdaságtan és verseny: Néhány tanulság az amerikai intézményi gazdaságtanból" című cikkéről beszélgetünk.